Propis postavljanja telekomunikacijskog tornja iznad munare
Kakav je propis postavljanja telekomunikacijskog tornja iznad munare džamije, s obzirom na to da je munara najviša građevina u našem mjestu?
Džamije imaju poseban status u islamu i za njih vrijede posebni propisi i adabi -- pravila ponašanja koje treba poštovati kako bi džamije zadržale svoju svetost i poštovanje u srcima muslimana, i zbog toga je muslimanima zabranjeno da čine mnoge stvari unutar džamija koje bi inače bile dozvoljene van njih.
Burejda, radijallahu anhu, navodi kako se jedan čovjek u džamiji glasno raspitivao za svoju izgubljenu devu, pa je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Ne našao je! Džamije su sagrađene samo za ono zbog čega i jesu sagrađene." (Muslim, br. 569)
Imam Nevevi kaže: "Iz ovog hadisa izvode se mnoge koristi, među njima: zabrana oglašavanja izgubljenih stvari u džamiji, a pod tim se podrazumijeva i zabrana trgovine, najma i ostalih vrsta ugovora, kao i povisivanje glasa u džamiji... A riječi Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: 'Džamije su sagrađene za ono zbog čega i jesu sagrađene', znače: za spominjanje Allaha, namaz, učenje i podsjećanje na dobro." (Šerhun-Nevevi ala Muslim, 5/55)
Džamije su, prema Kur'anu, mjesta u kojima se spominje Allahovo ime i obavljaju ibadeti. Uzvišeni Allah kaže: "U džamijama koje se Allahovom voljom podižu i u kojima se spominje Njegovo ime -- hvale Njega, ujutro i navečer..." (En-Nur, 36)
Ovi tekstovi i predaje ukazuju na to da džamije imaju poseban tretman i razlikuju se od običnih građevina. Munara je simbol džamije i jedno od njenih najvažnijih obilježja. One su prepoznatljiv znak islamske arhitekture i vjerskog identiteta, s kojih se oglašava ezan -- poziv na namaz i simbol tevhida -- Božije jednoće. Stoga su islamski učenjaci jasno istakli da džamije imaju poseban status u islamu i da se prema njima ne odnosi kao prema običnim objektima.
Kada se u obzir uzme sve rečeno, zaključuje se da nije dozvoljeno postavljanje telekomunikacijskog tornja na munaru džamije, jer to je u suprotnosti sa poštovanjem svetosti džamije. Takav postupak narušava svetost džamija, umanjuje njihovu duhovnu težinu u srcima ljudi, koja je i ovako, nažalost, oslabljena.
Osim toga, telekomunikacijski tornjevi potencijalno predstavljaju zdravstvenu opasnost za stanovništvo u blizini džamije. Iako još uvijek nema potpune naučne saglasnosti o štetnosti ovih tornjeva, postoji značajan broj stručnjaka koji upozoravaju na njihove negativne posljedice po ljudsko zdravlje.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) izdala je preporuke za postavljanje telekomunikacijskih tornjeva, među kojima se ističe zabrana njihove izgradnje u stambenim zonama i blizu škola, što ukazuje na potencijalnu štetnost takvih instalacija.
Na osnovu hadisa: "Nema nanošenja štete, niti se štetom uzvraća" (Ahmed, br. 2863; Ibn Madža, br. 2340. Hadis je vjerodostojan prema ocjeni šejha Albanija), učenjaci su formulisali pravilo: "Štetu treba otkloniti, a sprečavanje štete ima prednost nad ostvarivanjem koristi", kao i pravilo: "Ako se sukobe korist i šteta, prioritet se daje sprečavanju štete, čak i ako to znači odustajanje od određene koristi".
S obzirom na to da su štetne posljedice postavljanja telekomunikacijskih tornjeva na munare džamija dijelom već potvrđene, a dijelom moguće, njihovo sprečavanje ima prednost nad mogućom koristi koju bi donijele.
Prema tome, nije primjereno postaviti telekomunikacijski toranj na munaru džamije, jer je to u suprotnosti sa poštivanjem Allahovih kuća i predstavlja narušavanje njihove svetosti. Također, nije potvrđeno da ovakvi tornjevi nemaju negativne zdravstvene posljedice, što dodatno pojačava zabranu ovakvog postupka. (Vidjeti: Husamuddina Afane, Kitabu fetava; https://shamela.ws/book/10517/83)