Menu

Učenje Kur'ana s mobilnog telefona bez abdesta

P

Da li je dozvoljeno učiti Kur'an s mobilnog telefona bez abdesta i da li je učenje s mobitela jednako vrijedno kao i kada se uči iz Mushafa?


O

Osoba koja nema abdest smije, bez dodirivanja Mushafa, učiti Kur'an prema jednoglasnom mišljenju učenjaka, ali je bolje da bude pod abdestom. Imam Nevevi kaže: "Muslimani su saglasni da je osobi koja je u stanju manjeg hadesa dozvoljeno učiti Kur'an, ali je bolje da to čini pod abdestom." (El-Medžmu, 2/69)

Što se tiče dodirivanja i nošenja Mushafa, većina učenjaka, uključujući četiri poznata mezheba, smatra da je to zabranjeno u stanju manjeg hadesa, odnosno osobi bez abdesta. S druge strane, neki učenjaci, među kojima je Davud ez-Zahiri, dozvoljavaju učenje Kur'ana bez abdesta.

Većina učenjaka temelji svoje mišljenje na riječima Uzvišenog Allaha: "To je, uistinu, Kur'an plemeniti, u Knjizi brižljivo čuvanoj, dodirnuti ga mogu samo oni koji su čisti; objava je od Gospodara svjetova" (El-Vakia, 77--80). Prema ovom mišljenju, riječi "dodirnuti ga" odnose se na mushaf u kojem je ispisan Kur'an, a to dokazuju Allahovim riječima: "objava je od Gospodara svjetova", s obzirom na to da je Kur'an objavljen od Gospodara svjetova.

Učenjaci koji zastupaju drugo mišljenje shvatili su da se riječi "dodirnuti ga" odnose na Levhi-mahfuz, tj. Brižljivo čuvanu knjigu, koju dodiruju samo meleki.

Većina učenjaka svoje mišljenje argumentira i dopisom koji je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, napisao Amru b. Hazmu, u kojem se navodi: "... da Kur'an ne dodiruje osim onaj ko je čist." (Malik, El-Muvetta, br. 297; Darekutni, Es-Sunen, br. 437; Bejheki, Es-Sugra, br. 996; Hakim, El-Mustedrek, br. 1447)

Imam Nevevi o ovom hadisu kaže: "Naši učenjaci pozvali su se na spomenuti hadis, kao i na to da je ovo mišljenje Alije, Sa'da b. Ebu Vekkasa i Abdullaha b. Omera, radijallahu anhum, a nije poznato da im se iko od ashaba u tome protivio." (El-Medžmu, 2/72)

Djeca su izuzeta iz ovog pravila tokom učenja Kur'ana, jer ne umiju brinuti o abdestu, a njihova potreba za učenjem Kur'ana je velika.

Malikijski učenjaci istaknuli su da je dozvoljeno dodirivati Mushaf bez abdesta učenicima koji uče Kur'an i njihovim učiteljima za vrijeme dok se bave poučavanjem Kur'anu, zbog potrebe za tim i činjenice da bi uvjetovanje abdesta predstavljalo teškoću.

Također se osobi bez abdesta dozvoljava posredno dodirivanje Mushafa, kao što je upotreba omota ili rukavica, jer se tada izravno dodiruje omot, a ne sami Mushaf. Ibn Kudama kaže: "Ako bi Mushaf nosio u omotu koji nije direktno spojen s njim, tako da, kada bi se prodavao omot, ne bi bio obuhvaćen prodajom, to bi bilo dozvoljeno." (El-Mugni, 1/109)

Neki učenjaci su osobi bez abdesta dozvolili dodirivanje vanjske strane Mushafa, dok se abdest uvjetuje samo ako se izravno dodiruje kur'anski tekst.

Osobi koja je u stanju dženabeta nije dozvoljeno učiti Kur'an. Alija, radijallahu anhu, navodi da Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ništa nije sprečavalo da uči Kur\'an osim dženabet. (Ahmed, br. 1011; Ebu Davud, br. 229) Dženabet je stanje nakon spolnog odnosa ili poluciranja, a naziva se i veliki hades. Otklanja se gusulom, posebnim kupanjem. Ovaj propis odnosi se i na ženu u periodu hajza i nifasa, s tim što su njoj učenjaci dozvolili da uči Kur'an kada za tim postoji potreba, kao što je ponavljanje naučenog.

Kada je u pitanju učenje Kur'ana s mobilnog uređaja, savremeni učenjaci istaknuli su da mobilni uređaj, iako u sebi sadrži Kur'an, nema status Mushafa, i stoga je osobi koja nije pod abdestom dozvoljeno učiti Kur'an s mobitela. Okretanjem stranica Mushafa na mobitelu ne dodiruje se sami tekst Kur'ana, nego se dodiruje ekran telefona, i time se razlikuje od Mushafa.

Što se nagrade tiče, jednako je vrijedno učenje s mobitela kao i iz Mushafa, s obzirom na to da se nagrada vezuje za samo učenje, a ne za sredstvo na kojem je Kur'an ispisan. U početku, Kur'an se pisao na tada dostupnim sredstvima, kao što je kora palminog stabla, koža i slično, da bi kasnije bio sabran u jednu knjigu -- Mushaf, koji se nakon toga prepisivao i umnožavao. U novije vrijeme Mushafi se u velikim tiražima štampaju u posebnim štamparijama, da bi se u zadnjih nekoliko decenija pojavili i Mushafi u elektronskoj formi i kao takvi postali dostupni na raznim uređajima. To je još jedna od nebrojenih blagodati kojima nas Allah daruje, blagodat da nam Kur'an bude lako dostupan i uz nas prisutan. Sve to su sredstva koja omogućavaju učenje Kur'ana, a za svako proučeno slovo dolazi višestruka nagrada, bez obzira na to iz kojeg se sredstva čitalo. Svevišnji Allah najbolje zna.