Menu

Dešavanja u svijetu - broj 122

Pripremio Abdullah Nasup
Tema Ostale temeČitanje 7 minuta

Sirijski režim uvodi ruski jezik u škole

Prema državnoj Sirijskoj arapskoj novinskoj agenciji (SANA), sirijsko Ministarstvo obrazovanja primilo je pet hiljada novih knjiga za učenje ruskog jezika, što je donacija Ruske unije kršćanskog svijeta. Te su knjige navodno prva serija od ukupno deset hiljada primjeraka koji će biti podijeljeni učenicima sedmih razreda u zemlji, u eksperimentalnom programu uvođenja ruskog jezika u škole. Bassam Al-Tavil, prvi nadzornik Ministarstva obrazovanja za predmet ruski jezik, rekao je da će se ruski jezik ove godine eksperimentalno predavati u pokrajinama Damask, Homs, Tartus, Latakia, As-Suwayda i Daraa.


Također je naglasio da broj sirijskih učenika sedmog razreda koji uče ruski jezik iznosi 8.500, dok je ukupan broj svih sirijskih učenika koji uče ruski jezik u Siriji 39.500. Sirijski režim ulaže napore da proširi učenje ruskog jezika unutar zemlje, a proširenje ovog programa dolazi u trenutku kada odnosi između Damaska i Moskve nastavljaju jačati ne samo u diplomatskom i vojnom sektoru već i u sferama obrazovanja i kulturne razmjene. Ovaj novi udžbenik za ruski jezik napisan je 2022. godine, ali je njegova isporuka značajno kasnila u Siriju -- također je posebno namijenjen sirijskim i arapskim učenicima, a njegov autor je zajednički član u odboru sirijskog i ruskog ministarstva obrazovanja. Prema Alekseju Churkezovu, čelniku Ruske unije kršćanskog svijeta, ruske knjige koje su prethodno poslane učenicima u Siriji nisu zadovoljavale standarde za podučavanje jezika u zemlji, pa su sirijski i ruski stručnjaci radili na tome da sastave udžbenik prikladan za podučavanje arapskih učenika.

(Izvor: SANA)

Šta stoji iza rata koji je Sudan odveo u glad

Nakon državnog udara kojim je svrgnut predsjednik Bešir, u aprilu prošle godine u Sudanu je izbio građanski rat. Glavni protagonisti borbe za vlast su general Abdel Fattah Al-Burhan, komandant vojske i vođa sudanskog vladajućeg vijeća od 2019. godine, i njegov bivši zamjenik u navedenom vijeću, lider Snaga za brzo djelovanje (RSF) general Mohamed Hamdan Dagalo, poznat kao Hemedti. Hemedti se obogatio rudarenjem zlata i drugim pothvatima, a članovi njegove porodice i klana imaju istaknute uloge u RSF-u. Njegova baza moći je zapadna regija Darfur, gdje je milicija formirana iz naoružanih skupina koje se bore zajedno s vladinim trupama protiv pobunjenika u brutalnom ratu koji je eskalirao nakon 2003. Analitičari smatraju da je Al-Burhanova pozicija manje sigurna na čelu vojske, gdje su Beširovi lojalisti, islamisti i veterani stekli vlast od državnog udara 2021. Od početka sukoba više od 10 miliona ljudi, u ovoj zemlji s oko pedeset miliona stanovnika, napustilo je svoje domove, a polovica stanovništva suočena je s kriznim razinama gladi. Kuće, uredi, skladišta i banke su opljačkani, bolnice su zatvorene, a trgovina i poljoprivreda prekinuti. Deseci hiljada su ubijeni, a obje su strane optužene za ratne zločine. Stotine hiljada Sudanaca pobjeglo je u Egipat, Čad i Južni Sudan, a manji broj ih je prešao u Etiopiju i Srednjoafričku Republiku. Obje su strane koristile zlato, najvredniji i najšire krijumčareni resurs Sudana, kako bi poduprle svoje ratne napore. Sukob je doveo do natjecanja stranih sila za utjecaj u Sudanu, tako da su u sukob uključene mnoge zemlje uključujući Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju, Egipat, Etiopiju, Iran i Rusiju. Ujedinjeni Arapski Emirati opskrbili su oružjem RSF, prema stručnjacima UN-a, dok izvori kažu da je Iran pružio vojnu potporu vojsci. Egipat i njegov predsjednik Abdel Fattah Al-Sisi, imaju duboke veze s Burhanom i sudanskom vojskom.

(Izvor: Agencije, internet)

Islamofobija je rastuća prijetnja britanskom društvu

U svjetlu nedavnih ekstremno desničarskih nereda koji su zahvatili dijelove Ujedinjenog Kraljevstva, Islamophobia Action Group (IAG) izdala je oštro upozorenje o brzorastućoj prijetnji antimuslimanskog rasizma. Konferenciju za medije organizirao je IAG kako bi otkrio detalje velike inicijative koja uključuje 80 muslimanskih organizacija i čelnika zajednice, koji su se okupili kao odgovor na nasilje desničarskih skupina koje je usmjereno protiv muslimana. IAG je pozvao vladu da poduzme hitne i konkretne korake za rješavanje rastuće prijetnje islamofobije koja ugrožava muslimane, ali i šire društvo u Britaniji. Zahtjevi IAG-a usmjereni su na tri ključna područja. Za početak, skupina insistira na tome da vlada mora usvojiti definiciju islamofobije koju je dala Svestranačka parlamentarna skupina (APPG) bez daljnjeg odgađanja. Time bi se, tvrde, poslala jasna poruka da se antimuslimanska mržnja neće tolerirati u britanskom društvu. Drugo, IAG poziva na hitnu, neovisnu istragu o aktivnostima krajnje desnice u Ujedinjenom Kraljevstvu. Ovaj pregled usredotočio bi se na ulogu društvenih i mainstream medija, te političkih narativa u održavanju mržnje i islamofobije. Konačno, ovim se upućuje poziv vladi da izravno sarađuje s legitimnim, demokratski izabranim predstavnicima muslimanskih zajednica, posebice s Muslimanskim vijećem Britanije (MCB), kako bi se osiguralo da se glasovi muslimana čuju i da se njihove zabrinutosti riješe na najvišim razinama vlasti. Lindsay Taylor, koja predstavlja MEND (Muslim Engagement and Development), opisala je kako su muslimanski vjernici satima bili zarobljeni u džamijama, strahujući za svoju sigurnost dok su nasilne rulje divljale vani. "Ovi nemiri nisu bili samo napad na muslimane, već i na samu strukturu našeg raznolikog društva", rekla je Taylor, naglašavajući potrebu za ujedinjenom frontom protiv takvog ekstremizma.

(Izvor: MEMO)

Izraelski rabin: Srušimo džamiju El-Aksa i okrivimo Iran

Kontroverzni rabin Yosef Mizrachi pozvao je izraelske dužnosnike da raketnim projektilima gađaju džamiju El-Aksa i svale krivicu na Iran jer će to, kako je kazao, navesti arapske države da zarate protiv iranskog režima, a Izraelu omogućiti da izgradi "treći hram" na mjestu džamije.

U međuvremenu, palestinske vlasti na Zapadnoj obali upozorile su da će izraelska vojna eskalacija na okupiranoj Zapadnoj obali, zajedno s genocidom u Pojasu Gaze, dovesti do "ozbiljnih i opasnih" posljedica. "Izraelska agresija na sjevernoj Zapadnoj obali, dolazi kao nastavak sveobuhvatnog rata protiv našeg naroda, naše zemlje i naših svetih mjesta", rekao je glasnogovornik palestinskog predsjednika Nabil Abu Rudeineh i pozvao je Sjedinjene Američke Države da "odmah interveniraju i prisile okupacijske vlasti da zaustave svoj sveobuhvatni rat". "Svijet", dodao je, "mora poduzeti trenutnu i hitnu akciju kako bi obuzdao ovu 'ekstremističku' vladu koja predstavlja prijetnju stabilnosti regije i svijeta u cjelini."

Izraelska vojska pokrenula je vojnu operaciju na sjevernoj Zapadnoj obali, najveću od 2002. godine. Od početka rata u Gazi od prošle godine, izraelska okupacijska vojska eskalirala je svoje napade na okupiranoj Zapadnoj obali, uključujući Jerusalem, do sada ubivši 661 Palestinca, uključujući 150 djece, ranivši više od 5.400 i uhapsivši više od 10.000 osoba, prema službenim palestinskim podacima.

(Izvor: Arabi Post)