Menu

Na početku nove školske godine

Tema Naše zdravljeČitanje 5 minuta
Ljetni raspust bliži se kraju i počinjemo se lagano pripremati za novu školsku godinu, sa novim/starim pitanjima i nedoumicama. Osim brige o knjigama, bilježnicama, radnim listovima, uspjesima naših đaka, neminovno nas obuzme briga i kad pomislimo na brojne viroze, bakterijske zaraze, padove i udarce na treninzima i tjelesnom odgoju. Ali tu su i neki nezvani i nepoželjni gosti koji se udome u vlasište i kosu naših dragih đaka. Da, imate pravo, malo ćemo prostora dati vaškama (uškama), Pediculus humanus capitis ili pedikulozi. 
Niko ih ne voli, niko ih ne želi ni vidjeti niti o njima pričati, umotani su u stigmu tišine i prešutne konspiracije, i da, dosadne su i uporne i ne, nećete ih se tako lako riješiti ukoliko se ugnijezde na glavi vašeg dragog đaka. Taj ektoparazit, koji život provodi na vlasi čovjeka, iznimno uporan i otporan, s pravom se nalazi u narodnoj izreci "dosadan ko vaška". Ušljivost vlasišta najčešće se javlja u djece predškolske i školske dobi te se širi među djecom direktnim ili indirektnim kontaktom. Najčešće se u praksi susrećemo s ušljivosti (pedikulozom) vlasišta i zato se u nastavku teksta govori isključivo o ušljivosti vlasišta. 

Životni ciklus uši glave ima tri faze: gnjida, larva i odrasla uš. Odrasle uši velike su od 2 do 3 mm, sivkasto-smeđe su boje i imaju tri para nogu pomoću kojih se brzo kreću po vlasištu. Odrasle uši žive oko mjesec dana, a ženka svakog dana snese 8--10 jajašaca koje nazivamo gnjidama.  Glavni simptom ušljivosti vlasišta je svrbež vlasišta koji nastaje kao alergijska reakcija ili iritacija na slinu koju izlučuju uši. Uš glave jedino se može naći u čovjeka. Kućni ljubimci ne prenose uši. Uš ne leti i ne skače. Prenosi se direktnim kontaktom glave o glavu. Čest je prijenos putem kontaminiranih predmeta, naprimjer; češalj, kapa, peškir i slično. Odrasla uš glave izvan kože vlasišta može preživjeti do 48 sati. Kod djevojčica koje imaju dužu kosu, svrbež se može javiti i na koži leđa. Na koži vlasišta, obično u stražnjem dijelu vlasišta ili iza uški mogu se uočiti tvorbe slične bubuljicama, i crvene ogrebotine kao rezultat češanja, kraste i mjehurići kao rezultat sekundarne bakterijske infekcije, zbog koje mogu biti povećani limfni čvorovi, najčešće na stražnjoj strani vrata i iza uški. Uš ili gnjide možete uočiti prostim okom, a osnovni simptom je svrbež vlasišta. Ako mislite da ćete se ovih napasnika riješiti samo kupnjom medicinskog šampona, nažalost moram vam kazati da ste u krivu. Zapravo vam je potreban pristup kao i kod svake zaraze -- karantena. Dijete nećete slati u školu ili vrtić 7 do 10 dana i u tom periodu potrudite se postupati po pravilima karantena. Sve članove porodice treba temeljito pregledati. Plišane igračke i sve što se ne može prati na minimalno 60 stepeni zatvoriti u plastične vreće i ne otvarati minimalno desetak dana. Svu posteljinu i odjeću oprati. Djecu i sve ukućane okupati medicinskim šamponom protiv vaški i temeljito češljati preporučenim češljem. Sve vaše uobičajene češljeve operite, stavite u kesice i u zamrzivač na 48 sati i ne koristite ih dok ne uklonite i posljednju gnjidu iz kose. Šamponi djeluju na larve i odrasle uši, ali ne i na gnjide. Gnjide je potrebno odstraniti mehanički, češljem ili prstima. Kosu prije češljanja i pranja medicinskim šamponom možete namazati regeneratorom da smekša kosu, iščešljajte sa gustim češljem, saperite, pa operite medicinskim šamponom i opet iščešljajte. Kod težih oblika ušljivosti preporučuje se šišanje, budući da kraća kosa olakšava terapiju.

Redovno pregledajte vlasište u djece. U razdobljima epidemije ušljivosti za djecu koja su u kolektivima (vrtić, škola) koristiti sprejeve s cjelodnevnim djelovanjem koji odbijaju uši od dolaska na vlasište. Ima ih jako kvalitetnih na tržištu i našim apotekama (poput Liberella), i upozorite djecu da ne razmjenjuju s drugima kape, šalove, četke i drugi pribor za kosu. I, naoružajte se strpljenjem. Sretno!