Menu

Savjeti za ljeto

Tema Naše zdravljeČitanje 5 minuta
Stigli su nam topliji dani i kao i godinu prije suočavamo se sa gotovo ekstremnim temperaturama i vrućinama koje su teško podnosive posebno straijim osobama, hroničnim bolesnicima, ali i našim najmlađim. Ali, život ide svojim tokom i čekaju nas naše svakodnevne obaveze, makar neki u ovim periodima bili i na godišnjim odmorima. Pokušat ćemo dati smjernice kako se na najbolji način zaštititi od sunca, previsokih temeperatura i stanja koja bi nam mogla biti ugožavajuća po život. Krenimo redom.
Prostorije u kojima boravimo trebaju biti prozračene i zamračene posebno ukoliko nemate klima-uređaje. Najbolje je provjetravanje napraviti pred samu zoru, zatvoriti prozore i zamračiti. Ukoliko imate klima-uređaje, nemojte se zadovoljiti samo sniženom temperaturom. Trebate paziti na temperaturnu razliku vani i u vašem stanu, koja ne bi smjela biti viša od 7 stepeni, što je idealno, zarad temperaturnog šoka. Svaka viša razlika dovodi vaš organizam u opasnost zbog dehidracije, stezanja mišića i krvnih žila kao i problema sa sinusima zbog nedostatka vlažnosti. Također, nemojte zaboraviti na održavanje vaših klima-uređaja i njihovo čišćenje jer mogu postati mjesto boravka bakterija i gljivica, što ih onda čini izuzetno opasnim po vaše zdravlje, pogotovo zdravlje pluća i dišnog sistema. Što se tiče vožnje u autu, pravila su u osnovi ista, uz napomenu da nikad, ama baš nikad i ni pod kojim uvjetima ne ostavljate dijete ili životinju u autu čak ni na tren, jer tren se zna odužiti, a temeperatura u autu može se povisiti do usijanja, kao u pećnici, što za posljedice ima smrtne ishode!

Nadalje, izlazak na sunce podrazumijeva zaštitu kože od štetnog UV zračenja. Kupujte kvalitetne i provjerene kreme sa visokim SPF faktorom za zaštitu kože od sunca. Ta zaštita potrebna je svima, od malih beba do starijih osoba. Nije stvar samo kozmetičke naravi, mada naravno niko sa 50, ne želi da izgleda kao pogužvana krpa, važnije od toga je sprečavanje nastanka kancerogenih promjena i melanoma do kojih može dovesti izlaganje suncu. Broj koji vidite kraj SPF proizvoda ne predstavlja broj godina osobe za koju se proizvod kupuje, nego najdulji broj minuta koji s tim proizvodom možete provesti na suncu, nakon čega slijedi ponovno nanošenje na lice/tijelo.

Naredna stvar koja je jako bitna jeste hidratacija -- pravilan i kontinuiran unos vode i prilagođena ishrana. Najbolji izbor je čista voda i to iznad dva litra, ali topao čaj od nane uz dodatak limuna neće vas razočarati. A što se hrane tiče, lagane ljetne namirnice koje neće opteretiti organizam. Oni koji su fizički aktivniji moći će, naravno, uzimati i elektrolite zbog pojačanog znojenja. Izbjegavajte gazirana, slatka i hladna pića. Možda na prvu imate zavaravajući osjećaj osvježenja, ali zapravo samo se uvodite u dehidraciju. Voda je najbolji izbor tokom ljeta.

Nosite prozračnu i dovoljno široku odjeću svjetlijih boja koja bi zbog zaštite od sunca trebala da pokriva lagano što veći dio vašeg tijela i kože. Ali, to moraju biti prirodni lagani materijali koji hlade, to je detalj koji se mora upamtiti posebno za najmlađe. I izbjegavajte u nas svepopularno prekrivanje kolica sa tetra pelenama. Dijete treba biti zaštićeno od sunca, ali nikako bez dotoka zraka i okrenuto od vas. Vi morate kolica voziti da je dijete prema vama okrenuto i da ga u svakom trenu imate na oku. Kao što ne smijete u autu ostavljati ni na tren dijete bez nadzora odrasle odgovorne osobe, to pravilo vrijedi i za kolica u prirodi, parku ili, eto, dok kupite nešto u trgovini, a pričuvat će starije dijete! Možda sad pomišljate kako je ovo banalno, ali statistike koje govore o smrtnosti svakog ljeta to pobijaju. Uvijek imajte prikladno pokrivalo za glavu za dijete i vas, i boce sa vodom. To će spriječiti sunčanice i toplotne udare kao ozbiljna medicinska stanja. Ne izlazite iz kuće u periodima od 10 do 17 sati ukoliko ne morate, naravno. A sve obaveze nastojte obaviti rano ujutro do 10 sati najkasnije. Uživajte u ljetu i zapamtite: voda, SPF i lagana odjeća naš su najbolji saveznik.