Ukazivanje na lošeg komšiju prilikom prodaje stana
Da li se loš komšija smatra nedostatkom na koji je dužnost ukazati prilikom prodaje kuće ili stana?
Na početku odgovora na ovo pitanje prikladno je spomenuti hadis Hakima b. Hizam, radijallahu anhu, u kojem navodi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Kupac i prodavač imaju pravo na izbor sve dok se ne raziđu. Ako su bili međusobno iskreni i jedan drugom razjasnili, kupoprodaja će im biti blagoslovljena, a ako su lagali i prikrivali blagoslov, u njihovoj kupoprodaji blagoslov će biti pobrisan.” (Buhari, br. 2079, i Muslim, br. 1532)
Ovim riječima Rasulullah, sallallahu alejhi ve sellem, podstiče vjernike na iskrenost i krajnju korektnost pri kupoprodaji. To podrazumijeva da prodavač upozna kupca sa stvarnošću onoga što prodaje i da mu otkrije i pojasni sve njegove mahane koje utječu na cijenu i potražnju na tržištu. Islamski pravnici naglašavaju da je dužnost pojasniti osobine samog predmeta ugovora, a neki od njih pridodaju i sve okolnosti koje utječu na njega, čak i ako nisu izravno njegove osobine, a kao primjer navode kuću kada u njenoj blizini odsjeda vojska, ili kuću koja biva izložena neuobičajenoj invaziji insekata. U našem vremenu adekvatni primjeri mogli bi biti: kuća koja biva izložena prekidu struje ili vode, ili kuća ili stan u čijoj je blizini neprirodno teško pronaći parking.
Što se tiče lošeg komšije, Ibn Ebu Šejba navodi predanje u kojem se spominje da se Davud, alejhis-selam, utjecao Allahu od lošeg komšije. (Musanef, br. 29996) Jedna od dova Muhammeda, alejhis-salatu ves-selam, bila je: “Allahu, Tebi se utječem od lošeg komšije u kući u kojoj boravim, a komšija u pustinji brzo se preseli.” (Bezzar, Musned, br. 8496) Učenjaci hanbelijskog mezheba, navodeći nedostatke iznajmljene kuće na osnovu kojih zakupac može poništiti najamninu, spominju i lošeg komšiju, a potom konstatiraju: “Štaviše, to je među najvećim mahanama!” (Ruhejbani, Metalibu ulin-nuha, 3/667) Bazirajući se na ovo mišljenje, prodavač je dužan upozoriti kupca na lošeg komšiju.
Ipak, preče je napraviti razliku u propisu shodno prirodi zla komšije. Ako je njegovo zlo takve prirode da utječe na boravak u kući, kao naprimjer da se radi o kradljivcu, ili da se kod njega sastaje ološ i kriminalci, u tom slučaju dužnost je upoznati kupca s tim. A ako je priroda zla komšije takva da ne utječe izravno na boravak u kući, upoznati kupca s tim je pohvalno, ali nije obaveza.