Hadždž je propisan devete godine po Hidžri. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, jedanput je obavio hadždž koji je poznat pod nazivom "Oprosni hadždž" (Hidždžetul-veda'). Obaviti hadždž i 'umru jednom u životu obavezna je osoba kod koje se ispune sljedeći uvjeti: da je musliman, da je razuman, da je punoljetan, da je slobodan (tj. da nije rob) i da je u mogućnosti (tj. tjelesna i materijalna mogućnost uz sigurnost puta). Kada je žena u pitanju, uz ove šarte, uvjetuje se još i mahrem koji će je pratiti na tom putu. Mahrem je muž kao i svaka druga osoba kojoj je trajno zabranjeno stupiti u brak sa dotičnom ženom zbog krvne veze, poput oca, ili zbog veze po mlijeku, poput brata po mlijeku.
Mikat i ihrami
Mikat je mjesto na kojem se nijjeti ulazak u obred hadždža i 'umre. Postoji pet mikata, a hadždžski mjeseci su ševval, zul-ka'de i deset dana zul-hidždžeta. Nije ispravno donijeti nijjet ulaska u hadždžski obred prije nastupanja ovih mjeseci niti nakon njih. Ihram je nijjet ulaska u obred (hadždža ili 'umre). Sunnet je onome ko želi donijeti nijjet ulaska u obred da se prije toga okupa i očisti. Muškarci uz to skidaju šivanu odjeću i oblače bijele ihrame. Sunnet je da se ovaj nijjet donese nakon farza ili nafila-namaza. Pohvalno je naglasiti koju od tri vrste obreda nijjeti, a to su: temettu' (najbolja vrsta), ifrad i kiran. Nakon što donese nijjet, počet će učiti telbijju koja glasi: "Lebbejkellahumme lebbejk, lebbejke la šerike leke lebbejk! Innel-hamde ven-ni'mete leke vel-mulk, la šerike lek!", što znači: "Odazivam Ti se, Allahu, odazivam! Odazivam Ti se, Ti sudruga nemaš! Odazivam Ti se, Tebi pripada svaka hvala, blagodat i vlast! Ti sudruga nemaš!" Telbijju je pohvalno što češće ponavljati. Muškarci je uče glasno, a ženama je pohvalno učiti tihim glasom.
Stvari koje postaju zabranjene nakon oblačenja ihrama
Osobi koja donese nijjet ulaska u obred (hadždža ili 'umre) postaju zabranjene sljedeće stvari: oblačenje šivene odjeće (muškarcima), uklanjanje dlaka, rezanje noktiju, pokrivanje glave (muškarcima), sklapanje bračnog ugovora, spolni nadražaj, spolni odnos, ubijanje divljači i mirisanje. Otkup (fidja) za uklanjanje dlaka, rezanje noktiju, oblačenje šivenog, pokrivanje glave i upotrebu mirisa je jedna od tri stvari, između kojih hadžija ima pravo izabrati, a to su: postiti tri dana, ili nahraniti šezdeset siromaha dajući svakom od njih po pregršt pšenice ili dvije pregršti neke druge žitarice osim pšenice, ili zaklati ovcu. Onaj ko ubije divljač ili ugine kod njega, dužan je iskupiti se tako što će u kurban zaklati njoj sličnu životinju od stoke koja se inače kolje u kurban. Naprimjer, ako ubije gazelu, obavezan je zaklati kozu. Ukoliko ubijena divljač ne bude bila slična nekoj od stoke koja se kolje za kurban, procijenit će se vrijednost divljači u novcu, a zatim kupiti hrana siromasima u toj vrijednosti. Svakom siromahu se daje pregršt pšenice ili dvije pregršti neke druge žitarice osim pšenice. Također, može se iskupiti postom, tako što će za svakog siromaha kojeg bi nahranio postiti po jedan dan.
Prinošenje žrtve
Hadžija koji obavlja temettu' ili kiran (vrste hadždža) obavezan je prinijeti žrtvu, tj. zaklati hedj, a hedj se razlikuje od kurbana po tome što se kolje u Mekki, dok se kurban kolje na bilo kojem mjestu. Prinosi se ovca ili sedmina deve ili krave, a onaj ko nije u mogućnosti, postit će tri dana za vrijeme hadždža i sedam kada se vrati kući. Ovdje se pod sedminom deve ili krave misli da se sedam ljudi udruži i zajednički prinesu tu žrtvu.
Ruknovi i vadžibi hadždža i 'umre
Hadždž ima četiri rukna: ihram (ulazak u obred), stajanje na Arefatu, hadždžski tavaf (tavaful-ifade) i sa'j. Isto tako hadždž ima sedam vadžiba: ihram (ulazak u obred) na mikatu, stajanje na Arefatu do zalaska sunca, boravak na Muzdelifi do polovine noći, noćenje na Mini za vrijeme ejjamit-tešrik (a to su drugi, treći i četvrti dan Kurban-bajrama), bacanje kamenčića na džemretima, brijanje glave ili kraćenje kose i oprosni tavaf (tavaful-veda'). Za razliku od hadždža, 'umra ima samo tri rukna: ihram (ulazak u obred), tavaf i sa'j, dok su vadžibi 'umre sljedeći: ihram (ulazak u obred) na mikatu i brijanje glave ili kraćenje kose. Onaj ko izostavi jedan od ovih ruknova, nije mu ispravan hadždž niti 'umra. Onaj ko izostavi vadžib, obred mu je ispravan, ali je obavezan prinijeti žrtvu. Izostavljanje sunneta ne kvari obred i ne obavezuje nikakav iskup (fidju).
Način obavljanja hadždža i 'umre?
Pohvalno je da se osoba koja želi obaviti hadždž ili 'umru, kada stigne na mikat, okupa, očisti i namiriše. Muškarac će skinuti šivenu odijeću i obući dva bijela ihrama u kojima će zanijetiti obred koji želi obaviti. Žena može obući odjeću kakvu hoće, ali ta odjeća mora skrivati njenu ljepotu. Prilikom donošenja nijjeta odredit će jednu od tri vrste obreda koju želi obaviti, a to su: temettu', ifrad i kiran. Najbolja od ove tri vrste je temettu'. Na ovaj način obavlja se 'umra u mjesecima hadždža, a nakon nje hadždž u istoj godini. Prilikom ulaska u ovaj obred izgovorit će: "Lebbejke umreten mutemettia'n biha ilel-hadždž!" (Odazivam Ti se, Allahu, obavljajući umru, a nakon nje hadždž). Ifrad je isključivo vrsta hadždža, a prilikom stupanja u obred izgovorit će: "Lebbejke hadždžen"(Odazivam Ti se, Allahu, obavljajući hadždž). Kiranom se obavlju se hadždž i 'umra zajedno, a prilikom stupanja u obred izgovorit će: "Lebbejke umreten ve hadždžen" (Odazivam Ti se, Allahu, obavljajući 'umru i hadždž). Nakon toga učiti će telbijju koja glasi: "Lebbejkellahumme lebejk, lebbejke la šerike leke lebbejk! Innel-hamde ven-ni'mete leke vel-mulk, la šerike lek!" Osoba koja obavlja hadždž temettu' ili 'umru po dolasku u Mekku odlazi u harem i obavlja tavaful-umreh, a onaj ko je zanijetio kiran ili ifrad, obavlja tavaful-kudum koji se obavlja kada se doputuje u Mekku. Tavaf će obaviti hodajući oko Kabe sedam krugova, tako da Kaba bude sa njegove lijeve strane. Tavaf počinje od Crnog kamena i kod njega završava. Nakon tavafa klanjat će dva rekata iza Mekami-Ibrahima (mjesta na kojem je stajao Ibrahim, alejhis-selam). Zatim odlazi na Safu kako bi obavio umranski sa'j. Sa'j počinje od Safe, a završava na Mervi. Između Safe i Merve hoda se sedam puta. Odlazak od Safe do Merve računa se jedanput, a vraćanje nazad drugi put. Nakon toga onaj ko obavlja hadždž temettu' ili 'umru, skratiti će kosu ili obrijati glavu i time je izašao iz ihrama i upotpunio 'umru, dok onaj ko obavlja kiran ili ifradostaje u ihramima sve do prvog dana Bajrama. Osmi dan zul-hidždžeta (jeumut-tervije) onaj ko obavlja temettu' zanijetit će hadždž na mjestu na kojem se nalazi i neće se vraćati na mikat, jer stanovnici Mekke nijjete u Mekki. Zatim će otići na Minu gdje će provesti devetu noć zul-hidždžeta. Kada sunce izađe devetog dana zul-hidždžeta uputit će se prema Arefatu. Čitav Arefat je mjesto za stajanje osim doline koja se zove Batnu u'rineh. Na Arefatu će klanjati podne i ikindiju u podnevskom vremenu krateći namaze, i mnogo će, okrenut prema Kibli, doviti i tražiti milost i oprost od Allaha. Nakon zalaska sunca, zajedno sa ostalim hadžijama, krenut će prema Muzdelifi gdje će klanjati akšam i jaciju spojeno i skraćeno. Tu noć će provesti na Muzdelifi i klanjati sabah, a onda stajati na mjestu koje se zoveMeša'rul-haram, gdje će puno doviti do pred izlazak sunca. Prije izlaska sunca krenut će prema Mini. Slabim i iznemoglim osobama dozvoljeno je napuštati Muzdelifu nakon polovine noći.
Obredi koji se obavljaju na dan Bajrama
Hadžija će na Muzdelifi ili na Mini skupiti kamenčiće, pa kada stigne na Minu, bacit će sedam kamenčića na Džemretul-Akabi, a zatim će zaklati hedj, ako je zanijetio temettu' ili kiran, dok onaj ko je zanijetio ifrad nije dužan zaklati hedj. Nakon toga će obrijati glavu ili skratiti kosu. Time se završava prva faza oslobađanja od zabrana koje su važile dok se bilo u ihramu. Zatim će se uputiti prema Mekki radi obavljanja tavaful-ifade, a to je glavni hadždžski tavaf. Onaj ko je zanijetio temettu', nakon tavafa obavit će i hadždžski sa'j, a isto tako i onaj ko je zanijetio kiran ili ifrad, ako nisu obavili sa'j, nakon tavaful-kuduma. Time hadžiji postaje dozvoljeno sve što mu je bilo zabranjeno ihramom. Nakon toga hadžija se vraća na Minu kako bi tu proveo naredne noći ejjamit-tešrika i kako bi bacao kamenčiće na sva tri džemreta nakon zevala, tj. nakon što nastupi podne-namaz. Na svakom džemretu bacit će po sedam kamenčića. Prvo će baciti na malom džemretu, a to je onaj koji je najbliži džamiji El-Hajf, zatim na srednjem, a onda na velikom (Džemretul-Akabe). Na ovakav način će i drugi dan od ejjamit-tešrika baciti kamenčiće, a i treći, ako drugi dan ne napusti Minu. Iz Mekke neće izaći sve dok ne obavi oprosni tavaf (tavaful-veda'). Žena se tretira poput muškarca u svim obredima osim što za vrijeme ihrama ostaje u svojoj šivenoj odjeći, ali joj nije dozvoljeno oblačiti nikab i rukavice, a kada pored nje budu prolazili strani ljudi, lice će pokriti mahramom. Žena koja je u hajzu ili nifasu neće tavafiti sve dok ne postane čista, a oprosni tavaf joj nije obavezan. A Allah najbolje zna.