Menu

Pravo jetima

Tema Da'vaČitanje 10 minuta

Islam svojom pravdom štiti slabe, saosjeća s mlađima, čuva njihova prava i uređuje odnose s njima. Tako slabašan nije ponižen zbog svoje slabosti, niti nemoćni zbog svoje nemoći.

U islamu postoje utvrđena prava i obaveze, koji su pojašnjeni u kur'anskim ajetima i poslaničkim hadisima. Uskraćivanje tih prava jedan je od velikih grijeha, a onaj ko ih zanemari učinio je jedan od sedam uništavajućih grijeha. Allah je ta prava uporedio sa tevhidom i ibadetom, želeći tako ukazati na njihovu veličinu, ali i upozoriti onog ko ih zanemaruje.

Među tim pravima jeste i pravo za kojim se pojavila potreba ovih dana, pored svih problema, ratova i raznih drugih iskušenja s kojima muslimani svakodnevno žive, a to je pravo jetima, siročeta.


Biti siroče veliko je iskušenje

Jetim, siroče, je dijete koje je ostalo bez oca prije svog punoljetstva. Dijete koje ostane bez oca izgubilo je kičmu koja ga je držala pravim i snažnim, izgubilo je stub koji mu je bio oslonac i koji je vodio brigu o njemu. Možda mu je otac ostavio majku koja je slabija i nemoćnija od njega i kojoj je potrebniji neko ko će brinuti o njoj i štititi njenu čast, nju i njenu djecu. Stoga se prema jetimu treba odnositi poput oca. Katada je rekao: "Prema siročetu budi poput milostivog oca."

Ako takva djeca budu ostavljena i zapostavljena i ako ne nađu nikoga ko će se brinuti o njima i ko će zauzeti mjesto snažnog oca, brižnog pastira, onda će možda odrasti u osobe loše naravi i neće osjećati nikakvu vezu između sebe i društva. Možda će ih grešne i prljave ruke zgrabiti i učiniti ih sredstvom za rušenje jednog društva, pa da tako postanu rasadnici grijeha, nemorala i svega onoga što remeti mir i ugrožava sigurnost jednog društva.

Kur'an i briga o siročadima

U Allahovoj Knjizi i sunnetu Njegovog Poslanika, alejhis-selam, nalazimo da se o siročadima govori mnogo i na razne načine: briga, odgoj, zabrana nanošenja štete itd. U Kur'anu postoji preko dvadeset ajeta koji govore o siročadima.

Ponekad se spominje na način da se njihovo pravo povezuje sa Allahovim pravom: "I Allahu se klanjajte i nikoga Njemu ravnim ne smatrajte! A roditeljima dobročinstvo činite, i rođacima, i siročadi, i siromasima." (En-Nisa, 36)

Ponekad kao prijetnja onome ko se prema njima loše odnosi: "... zato, siroče ne ucvili" (Ed-Duha, 9); "A nije tako! Vi pažnju siročetu ne ukazujete, i da se puki siromah nahrani -- jedan drugog ne nagovarate." (El-Fedžr, 17--18)

Allah nekad loš odnos prema siročadi poredi sa poricanjem Sudnjega dana: "Znaš li ti onoga koji onaj svijet poriče? Pa to je onaj koji grubo odbija siroče" (El-Maun, 1--2), to jest, grubo odbija siroče, pa ga je Allah učinio od onih koji poriču Sudnji dan. A da je vjerovao u Sudnji dan, ne bi ga odbio, niti rastužio.

Allah opominje onoga ko nepravedno uzima njegov imetak: "... i da se imetku siročeta ne približavate, osim na najljepši način, sve dok punoljetno ne postane" (El-En'am, 152); "I siročadi imanja njihova uručite, hrđavo za dobro ne podmećite i imetke njihove s imecima vašim ne trošite -- to bi, zaista, bio vrlo veliki grijeh." (En-Nisa, 2)

Onima koji to budu činili Allah obećava boravak u Vatri: "Oni koji bez ikakva prava jedu imetke siročadi -- doista jedu ono što će ih u vatru dovesti i oni će u ognju gorjeti." (En-Nisa, 10)

Allah kao podstrek na dobročinstvo i brigu prema njima navodi to kao osobinu vjernika: "... i hranu su davali -- mada su je i sami željeli -- siromahu i siročetu i sužnju. 'Mi vas samo za Allahovu ljubav hranimo, od vas ni priznanja ni zahvalnosti ne tražimo!'" (El-Insan, 8--9)

Briga o jetimima olakšava čovjeku stanje na Sudnjem danu: "Pa zašto nije savladao uspon? A šta ti misliš: šta je to uspon? Roba ropstva osloboditi, ili, u vrijeme gladi, nahraniti, siroče bliska roda." (El-Beled, 11--15)

Klonite se sedam upropaštavajućih grijeha

Poslanik je uzimanje imetka siročadi ubrojao u upropaštavajuće grijehe koji će počinioca strovaliti u Vatru. Ebu Hurejra prenosi da je Poslanik, alejhis-selam, rekao: "Klonite se sedam upropaštavajućih grijeha!" "Koji su to, Allahov Poslaniče?", upitaše. "Pridruživanje Allahu druga, sihir, ubijanje osobe koju je Allah zabranio ubiti, uzimanje kamate, uzimanje imetka siročeta, bježanje s bojnog polja i potvaranje poštenih i nedužnih žena." (Buhari i Muslim) Poslanik je učinio prava siročeta i žene prvim pravima koje treba ispunjavati i paziti. Ebu Šurejh el-Hazai prenosi da je Poslanik, alejhis-selam, rekao: "Allahu moj, upozoravam na prava dvoje slabih: siročeta i žene." (Ahmed, Ibn Madža i Hakim i on ga je ocijenio vjerodostojnim.)

Poslanik, alejhis-selam, pohvalio je žene plemena Kurejš zbog njihove brige o siročadima: "Najbolje žene koje su jahale deve jesu žene plemena Kurejš, najnježnije su prema siročadima u djetinjstvu i najbolje čuvaju imetke svojih muževa." (Muslim)

U Kur'anu i sunnetu možemo naći još mnoštvo oporuka koje pozivaju na dobročinstvo prema siromasima, siročadima i svima koji su u potrebi.

Koristi i plodovi brige o siročadima

Svjedočimo da se iskušenja u životu samo nižu, život na dunjaluku postaje sve teži, pa su se tako povećale potrebe ljudi i samim tim povećao se broj udovica, siročadi i siromaha, koji sebi ne mogu naći dovoljno da se prehrane. Stoga je na svakom onom ko je u mogućnosti da nađe siroče o kojem će se brinuti, ne zato što je to potrebno njima, već zato što je nama ahiret potrebniji više nego što je njima potreban dunjaluk.

Briga o siročadima donosi mnoge plodove kako na dunjaluku tako i na ahiretu.

Prvo, društvo Poslanika, alejhis-selam, u Džennetu. Poslanik, alejhis-selam, rekao je: "Ja i onaj koji brine o siročetu smo kao ova dva", pa je pokazao kažiprst i srednji prst i odvojio ih malo. (Buhari) U komentaru ovog hadisa, Ibn Hadžer je rekao: "Ibn Bettal je rekao: 'Onaj ko čuje ovaj hadis dužan je da postupi po njemu kako bi bio u društvu Poslanika, alejhis-selam, u Džennetu, a na ahiretu nema boljeg stepena od tog.'" Potom je Ibn Hadžer rekao: "Ovo ukazuje na to da je između stepena Poslanika, alejhis-selam, i onog ko brine o siročetu kao između kažiprsta i srednjeg prsta", a to je zaista velika čast i ponos. Bilo da je to siroče tvoj rođak ili stranac, možeš steći ovu nagradu. Imam Muslim zabilježio je hadis u kojem Poslanik, alejhis-selam, kaže: "Ja i onaj koji se brine o siročetu, bilo da je neko njegov bližnji ili stranac, smo kao ova dva u Džennetu", pa je Malik, radijallahu, prenosilac hadisa, pokazao kažiprst i srednji prst.

Drugo, nježno srce i ispunjenje potreba. Taberani bilježi sa dobrim lancem prenosilaca od Ebu Derdaa da je neki čovjek došao Poslaniku, alejhis-selam, i požalio mu se na grubo srce, pa mu je Poslanik, alejhis-selam, rekao: "Ako želiš da ti se smekša srce i da ispuniš svoje potrebe, smiluj se siročetu, pomiluj ga po glavi i nahrani ga svojom hranom, raznježit će ti se srce i ispunit ćeš svoje potrebe."

Treće, Allah će zbog tvoje brige o siročetu zaštititi tebe i tvoje potomstvo. "I neka se pribojavaju, kao kad bi sami iza sebe ostavili nejaku djecu za koju strahuju, i neka se boje Allaha i neka govore istinu." (En-Nisa, 9) Ibn Kesir navodi u svome Tefsiru da se ovaj ajet odnosi na onoga koji raspolaže imetkom siročeta i kaže: "Kao što želiš da se neko odnosi prema tvojim nasljednicima, tj. Tvojim potomcima, tako se i ti odnosi prema nasljednicima čiji si staratelj, tj. siročadima. Ako budeš vodio brigu o siročadima, Allah će zaštititi tvoje potomstvo. Nagrada je srazmjerna učinjeom djelu. Što posiješ, to požanješ."

Četvrto, Poslanik, alejhis-selam, pohvalio je onoga ko udjeljuje siročetu: "Doista je ovaj imetak zelen i sladak, pa divan li je vlasnik tog imetka, musliman, koji daje od njega siromahu, siročetu i potrebnom putniku." (Muttefekun alejhi) Imetak je zelen i sladak poput voća i zbog toga duša žudi za njim, pa ko ga daje na pravu adresu, on je doista ispravno postupio.

Peto, nagrada borca na Allahovom putu, onog koji klanja noću i posti danju: "Onaj koji pomaže udovicu i siromaha poput je borca na Allahovom putu, ili poput onoga koji klanja noću, a danju posti." (Muttefekun alejhi)

Onaj ko bude vodio brigu o siročadima postići će velike nagrade i na dunjaluku i na ahiretu, stoga se potrudimo da budemo bolji i na ovom polju.