Abdest je ibadet, koji se izvršava pranjem četiri dijela tijela na propisan način. Ovo je ujedno i terminološka definicija abdesta, dok u jezičkom smislu, abdest, el-vudu, znači: ljepota i čistoća.
Uzvišeni Allah propisao je abdest u šestom ajetu sure El-Maida rekavši: "O vi koji vjerujete, kada hoćete namaz obaviti, lica svoja i ruke svoje do iza laktova operite -- a glave svoje potarite -- i noge svoje do iza članaka operite. Ako ste džunupi, onda se očistite; a ako ste bolesni, ili na putu, ili ako ste izvršili prirodnu potrebu, ili ako ste imali odnos sa suprugama, a ne nađete vode, onda rukama svojim čistu zemlju dotaknite i njima preko lica svojih i ruku svojih pređite. Allah vam ne želi pričiniti poteškoće, već vas želi učiniti čistim i blagodat Svoju vam upotpuniti, da biste bili zahvalni." (El-Maida, 6)
Ovaj plemeniti ajet ukazuje da je abdest obaveza za namaz i objašnjava koje dijelove tijela treba oprati ili potrati, tj. učiniti po njima mesh.
Kao i svaki drugi ibadet, i abdest ima svoje preduvjete (šartove) koji se moraju ispuniti kako bi sam abdest bio validan. Za validnost abdesta postoji nekoliko šartova:
• Islam, tako da abdest nevjernika nije ispravan. Ako bi nevjernik uzeo abdest a zatim prihvatio islam, njegov abdest ne bi bio valjan i morao bi ga obnoviti.
• Razum, tj. da osoba nije psihički bolesnik s kojeg je pero podignuto.
• Svijest, tj. osoba koja je dostigla godine raspoznavanja. Kao primjer možemo navesti dijete koje je malo, nije punoljetno, međutim razumije kada mu se nešto govori i može da odgovori na postavljeno pitanje.
• Nijet/namjera, tako da nije ispravan abdest osobi koja se namjerava osvježiti ili neke dijelove tijela oprati kako bi s njih otlonila nečistoću ili prljavštinu, kao ni osobi koja skoči u vodu, rijeku, jezero ili more da se osvježi, bez namjere da uzme abdest.
• Da voda bude čista, o čemu je bilo riječi ranije (118. broj časopisa El-Asr) tako da ako bi voda bila nečista, ista nebi bila validna za abdest.
• Otkloniti ono što sprečava dolazak vodedo kože, kao što je zemlja, tijesto, vosak, nataložena prljavština ili guste boje, kako bi voda direktno bez prepreke doticala kožu dijela koji se pere. Allah je naredio pranje svakog dijela tijela u potpunosti, što se ne može ostvariti s preprekom.
Osobama koje imaju umjetne proteze, zube, nije obaveza da ih prilikom abdesta ili gusula vade iz usta. Na to upućuje hadis Abdurrahmana b. Tarfe koji prenosi od svog djeda Arfedže b. Esada, radijallahu anhuma, da mu je "na dan bitke Jevmul-kulab odsječen nos, pa je on sebi napravio umjetni nos od srebra, koji se zagnojio i tada mu je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio da napravi nos od zlata" (Ebu Davud, br. 4232, 4233, 4234). Iako će taj zlatni nos sigurno spriječiti vodu da dopre do dijela tijela, Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije mu naredio da skida nos prilikom abdesta i gusula.
Propis korištenja farbi za kosu
Farbe za kosu koje koriste žene možemom podijeliti na dvije vrste:
• Boje za kosu koje ne sadrže pigmente, kao ni zaštitni sloj na samoj dlaci. Ovakve farbe za kosu dozvoljeno je koristiti jer ne sprečavaju dolazak vode do kose.
• Boje koje sadrže pigment kao i sloj koji sprečava dolazak vode do same kose. Korištenje ove vrste farbi nije dozvoljeno jer dugo traju, a žena ima svakodnevno potrebu da se abdesti ili okupa.
Ono što se da zaključiti kada pogledamo današnje farbe za kosu koje su dostupne na našem tržištu, jeste da one ne sprečavaju dolazak vode do kose i da je abdest i gusul ženama koje koriste farbe za kosu ispravan.
Ruknovi (farzovi) abdesta
• Pranje lica, što uključuje usta i nos. Onome ko bi izostavio pranje usta ili nosa abdest ne bi bio validan, zato što su usta i nos sastavni dio lica. Dokaz za to jeste kur'anski ajet: "... i lica vaša operite..." (El-Maida, 6). Iz ajeta se razumije da je naređeno pranje cijelog lica. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prao je i naredio njihovo pranje, i nije potvrđeno od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je izostavljao ispiranje usta i nosa prilikom pranja lica.
• Pranje ruku do iza lakata, zbog kur'anskog ajeta: "... i ruke svoje do iza lakata operite...", (El-Maida, 6) zato što je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, prao ruke do iza lakata: "... oprao je ruke sve dok nije počeo prati i nadlaktice..." (Muslim, br. 246). Navedeni dokazi ukazuju na to da je pranje laktova sastavni dio obaveznog pranja ruku.
• Potiranje po glavi -- mesh. Potiranja glave uključuje i uši jer se uši smatraju sastavnim dijelom glave. Dokaz za to jeste kur'anski ajet: "... i glave vaše potarite..." (El-Maida, 6). Stoga, uši su sastavni dio glave i nije preneseno od Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je potrao samo po jednom dijelu glave. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: "Uši su dio glave." (Ebu Davud, br. 134. Tirmizi, br. 37. Ibn Madža, br. 443, 444, 445. Hadis je ispravnim ocijenio šejh Albani.) Stoga, nije dovoljno potrati samo po jednom dijelu glave, a izostaviti uši.
• Pranje nogu do iza članaka, za što je dokaz kur'anski ajet: "... i noge svoje do iza članaka operite..." Prijedlog "ila" što znači "ka, prema" u ajetu ima značenje "mea", što znači "sa". Mnoštvo hadisa ukazuje na to značenje, kao npr. hadis: "Oprao je noge sve dok nije počeo prati i potkoljenice." (Muslim, br. 246)
• Redoslijed, počevši s pranjem lica, zatim ruku do iza laktova, zatim potiranje po glavi (mesh), i pranje nogu do iza članaka. Dokaz za ovo jeste kur'anski ajet: "O vjernici, kada hoćete da molitvu obavite, lica svoja i ruke svoje do iza lakata operite -- a glave svoje potarite i noge do iza članaka..." (El-Maida, 6) To što se potiranje -- mesh navodi između pranja ukazuje na obavezu redoslijeda, a i Allahov Poslanik sallallahu alejhi ve sellem, abdest je uzimao poštujući navedeni redoslijed pranja u ajetu.
• Kontinuitet, tj. pranje dijelova tijela jednog za drugim kontinuirano, bez dugog prekida, a granica toga je da se to u običaju naroda smatra dužim prekidom. Kontinuitet prilikom uzimanja abdesta nije obavezan ako postoji validan razlog za pauzu, kao uklanjanje nečega s tijela što sprečava dolazak vode do kože ili pravljenje pauze ako bi došlo do nestanka vode i tome slično.
Sunneti abdesta
• Upotreba misvaka prilikom ispiranja usta. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao je: "Da se ne bojim da neću otežati svome ummetu, naredio bih im korištenje misvaka prilikom svakog abdesta." (Buhari, br. 887; Muslim, br. 252)
• Pranje ruku (šaka) tri puta prije pranja lica, kako je navedeno u hadisu Humrana b. Ebane, štićenik Osmana b. Affana, da je rekao: "Vidio sam Osmana b. Affana, radijallahu anhu, kad je uzimao abdest. Nasuo je vodu u ruke i tri puta ih oprao. Potom je po tri puta isprao usta i nos. Potom je tri puta oprao lice. Onda je tri puta do iza lakta oprao prvo desnu, a zatim i lijevu ruku. Zatim je potrao glavu, a potom oprao do iza članaka tri puta, prvo desnu pa onda i lijevu nogu. Osman je zatim kazao: 'Vidio sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da je uzeo abdest ovako kako sam ga ja uzeo, a zatim je rekao: 'Ko uzme abdest ovako kako sam ga ja uzeo, potom klanja dva rekata, ne razmišljajući o dunjalučkim stvarima, Allah će mu oprostiti sve grijehe koje je počinio.'" (Buhari, br. 159, 160; Muslim, br. 226)
Bitno je napomenuti da ovo pranje ruku, odnosno šaka na samom početku abdesta ne znači da ih ponovo nismo dužni oprati prilikom pranja ruku do iza lakata. Ovo je česta greška koju mnogi čine, pa misleći da su oprali šake na samom početku, izostavljaju njihovo pranje prilikom drugog pranja perući samo ruke od zgloba šake pa do iza lakata. Ovdje se radi o pohvalnom pranju ruku prije samog abdesta i ako bi se izostavilo i odmah krenulo s pranjem lica, abdest bi bio valjan.
• Ispiranje usta (el-madmada) i ušmrkavanje vode u nos (el-istinšak) prije pranja lica. Prilikom ispiranja usta i nosa, ukoliko osoba ne posti, dobro će promućkati vodu u ustima i prilikom ispiranja nosa jako će ušmrknuti vodu u nozdrve. Osoba koja posti neće mnogo mućkati vodu u svojim ustima. Isto tako će i isprati svoj nos, bez jakog ušmrkivanja vode.
• Ponekad proći mokrim prstima kroz gustu braduda bi voda došla do njenog korijena, kao i ponekad proći prstima između prstiju ruku i nogu. Enes b. Bilal, prenosi da je vidio Ammara b. Jasira, radijallahu anhu, kako abdesti i kako prstima prolazi kroz bradu, pa mu je rekao: "Zar prstima prolaziš kroz bradu?", na šta mu Ammar uzvrati: Z"ar da to sebi zabranjujem kada sam vidio Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, da prstima prolazi kroz svoju bradu." (Tirmizi, br. 29, 30. Šejh Albani ocijenio ga je vjerodostojnim.)
• Davanje prednosti desnoj strani. To znači da se uzimanje abdesta počinje pranjem desne ruke i desne noge prije lijeve. Aiša, radijallahu anha, opisujući Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, rekla je: "Volio je i davao je prednost desnoj strani u svemu, prilikom obuvanja kao i prilikom abdesta." (Buhari, br. 5926)
• Da se slijedi ono što je preneseno u sunnetu, a to je da se dijelovi tijela nekad peru jednom, a nekad dva puta, a ponekad tri puta, a ponekad će postupiti suprotno tome, time što će oprati lice, usta i nos tri puta, zatim pranje ruku do iza lakata dva puta, te će se završiti pranjem nogu jedanput.
• Proučiti pritvrđene zikrove prije i nakon abdesta, tako što će se kazati prije uzimanja abdesta: "Bismillah!", a nakon abdesta: "Ešhedu en la ilahe illallah vahdehu la šerike leh ve ešhedu enne Muhameden abduhu ve resuluhu". Ukba b. Amir rekao je: "Bili smo s Allahovim Poslanikom, sallallahu alejhi ve sellem, u vrijeme kada smo sami sebe opsluživali i kada smo naizmjenično čuvali naše deve. Bio je red na mene da ih čuvam. Kada sam ih uvečer dotjerao, zatekao sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kako govori ljudima. Čuo sam kad je rekao: 'Nijedan od vas neće temeljito uzeti abdest, a potom, iskreno se licem i srcem predavši Allahu, klanjati dva rekata dobrovoljnog namaza, a da neće zaslužiti Džennet.' Čuvši to, rekoh: 'Uh, uh, kako je ovo dobro!' Čovjek koji je bio ispred mene reče: 'Ukba, ono što je prije toga izgovoreno još je bolje.' Pogledah, bio je to Omer b. Hattab. 'Šta je to bolje, Ebu Hafse?', upitah. On reče: 'Sada je, prije nego što si ti došao, Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: 'Nijedan od vas neće temeljito uzeti abdest, a onda reći: 'Ešhedu en la ilahe illallah vahdehu la šerike leh, ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu! -- Svjedočim da nema drugog boga osim Allaha, Jedinog. On nema sudruga. I svjedočim da je Muhammed Njegov rob i Njegov poslanik!', a da mu neće biti otvoreno svih osam džennetskih kapija, i moći će ući na koju god želi.''' (Muslim, br. 234)
Način uzimanja abdesta
Kada čovjek želi da uzme abdest, prvo će srcem zanijetiti uzimanje abdesta, a zatim izgovoriti bismillu. Nakon toga tri puta će oprati šake i isprati usta i nos sa tri šake vode. Pola vode će stavljati sebi u usta, a s drugom polovinom će ispirati nos. Nakon toga oprat će lice, od mjesta gdje mu počinje rasti kosa ili od mjesta gdje uobičajeno raste kosa kada su u pitanju ljudi koji su izgubili kosu, pa sve do brade, te od jednog uha do drugog, što je ujedno i granica lica. Sama brada koja raste kod muškaraca sastavni je dio lica i obaveza je oprati njen vanjski dio, a pohvalno je da se cijela brada pokvasi prolaskom prstima kroz nju. Zatim se peru ruke do iza lakata, s tim, kao što smo prethodno naglasili, pranje ruku počinje od vrhova prstiju pa sve do mjesta gdje počinje nadlaktica. Nakon toga osoba će potrati vlažnim rukama glavu, počevši od početka glave pa sve do početka vrata, i isto se tako vratiti, i oprati uši tako što će kažiprstom oprati unutrašnji dio uha, a palcem njegov vanjski dio. Na kraju će oprati noge, prvo desnu, a zatim lijevu do iza članaka.
Osoba kojoj ruka ili noga budu odsječene, oprat će preostali zdravi dio ruke, odnosno noge. Dokaz za to jesu riječi Uzvišenog: "I bojte se Allaha koliko možete..." (Et-Tagabun, 16), kao i hadis Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: "Kada vam nešto naredim, uradite to koliko možete." (Buhari, br. 7288; Muslim, br. 1337)
Nakon toga proučit će neku od dova koje su prenesene od Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, kao što je: "Ešhedu en la ilahe illallahu vahdehu la šerike lehu ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluh."
Propisi potiranja po mestvama
Mesh znači potiranje, a u terminološkom značenju definiran je kao potiranje mokrom rukom po mjestu po kojem je propisano potiranje.
Imam Ahmed kaže: "O potiranju se govori u četrdeset hadisa Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem." Ibn Menda naveo je da se to prenosi od osamdeset Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, ashaba.
Mesh je olakšica, pa ako čovjek ima na sebi mestve bolje mu je da potare po njima nego da ih skine, uzimajući time olakšice koje mu je Allah dozvolio, postupajući tako suprotno od novotara, praktikujući sunnet Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. Ukoliko čovjek nema na sebi mestve, onda mu je bolje pranje nogu, jer Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije se obavezivao da radi suprotno od stanja u kojem se nalazio, tj. ako su mu mestve bile na nogama, nije ih skidao, nego je po njima potirao, niti ih je oblačio ako nisu na nogama, već bi prao noge. Nije propisano oblačenje mestvi da bi se po njima potiralo, niti skidanje da bi se prale noge.
Koliko traje mesh po mestvama
Čovjek koji je kod kuće i nije putnik potire po mestvama dan i noć, dok je putniku kojem je dozvoljeno skraćivanje namaza dozvoljeno potiranje tri dana i tri noći. Dokaz za to jeste hadis koji se prenosi od Alije, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallaallahu alejhi ve selem, rekao: "Putniku je dozvoljeno tri dana i tri noći, a onome koji boravi kod kuće, jedan dan i jednu noć." (Ebu Davud, br. 157; Nesai, br. 128, sa ispravnim lancem prenosilaca.)
Početak računanja vremena u oba stanja počinje od prvog potiranja nakon gubljenja abdesta.
Za ispravnost potiranja po mestvama i stvarima sličnim njima, poput čarapa, uvjetuje se sljedeće:
• Da su obučene nakon potpune čistoće, tj. nakon uzimanja abdesta ili gusula, a dokaz za to jeste hadis Mugire b. Šu'be i drugih u kojem se navodi da je Poslanik, sallallahu alejhi ve selem, rekao: "Ostavi ih, ja sam ih obukao na čiste noge" (Buhari, br. 206; Muslim, br. 274), odnosno obuo sam ih na potpunu čistoću, abdest.
• Da bude od stvari koje se koriste uobičajeno u te svrhe.
• Da potiranje bude u vremenu koje je određeno šerijatski.
• Da mestve i slično budu napravljene od čistog materijala, npr. da nisu napravljene od strvine,ili pseće kože i tome slično.
Dozvoljeno je potiranje po turbanu (imami) uz dva uvjeta: da turban pokriva dio glave koji je poznat u običaju njegovog naroda da se pokriva i da se obuče nakon upotpunjavanja čistoće (abdesta ili gusula).
Propis potiranje po gipsu
Dozvoljeno je potiranje po gipsu, zavojima, langetama i sličnom što se stavlja na lomove, kao i po onome što se stavlja na rane, flasterima i tome slično. Dokaz za to jeste to što je to preneseno od Alije, radijallahu anhu. Dozvoljeno je potiranje po ovim stvarima, uz uvjet da je prekriveno od rane ili loma onoliko koliko je neophodno, pa ako neka od ovih stvari pređe preko mjere neophodnog, onda treba da se ukloni taj višak koji je prekrio dio tijela koji nije povrijeđen, osim u slučaju da mu to uklanjanje nanosi štetu, u tom slušaju će potrati po cijelom gipsu, zavoju i tome sl.
Dozvoljeno je potirati po gipsu i sličnim stvarima i prilikom uzimanja abdesta i prilikom gusula. Potiranja po njima nema određeno vrijeme, nego se potire sve do njihovog skidanja ili ozdravljenja ozlijeđenog dijela tijela, zato što je potiranje nužda -- darura i traje sve do njenog prestanka.
Što se tiče gipsa, potire se po cijelom gipsu ili zavoju gornji i donji dio koji se nalazi na dijelu tijela koji je neophodno oprati prilikom abdesta, za razliku od mestvi koje se potiru samo s gornje strane.
Potire se tako što će se vrhovi vlažnih prstiju ruke spustiti na vrhove prstiju noge, i njima proći sve do članaka. Desnom rukom potire se desna noga, a lijevom rukom lijeva noga, jedanput bez ponavljanja.
Nastavit će se...