Menu

Ramazan i naša djeca

Tema Da'vaČitanje 6 minuta

Ramazan predstavlja idealnu priliku da našoj djeci približimo i omilimo osnovne ibadete islama, poput namaza, posta, učenja Kur'ana, pomoći drugima, kao i lijepog ophođenja prema ljudima.

Po svojoj prirodi djeca nisu toliko svjesna nagrada koje im Allah obećava za određena djela koja izvrše. Djeca više čine djela gledajući i promatrajući odrasle, a najviše svoje roditelje. Stoga je neophodno da se trudimo da mjesec ramazan iskoristimo da što više vremena provodimo sa svojom djecom, govoreći im o postulatima islama, i praktično demonstrirajući ono o čemu smo im govorili. Djeci su najveći uzor roditelji, pa nam je obaveza da, pored praktičnih obreda, dijete oplemenimo lijepim moralnim vrlinama.


Upravo je ramazan vrijeme u kojem sve naše aktivnosti podređujemo raznovrsnim ibadetima, poput namaza u džematu, učenja Kur'ana, pripreme iftara, odlaska na teraviju, kao i ustajanja na sehur. Čak je i nama odraslima ramazan pokazatelj onog života koji Allah najviše voli, jer se individualno, a i kolektivno, trudimo da postignemo Allahovu ljubav i zadovoljstvo.

Priroda djece je takva da vole da su u društvu odraslih, pa makar da s njima sjede iako ništa ne razumjeli od onoga što odrasli pričaju. Upravo zbog te njihove prirode djeca vole da im se daju zadaci i obaveze koje, po njihovom razumijevanju, izvršavaju odrasli. Drago im je da idu u džamiju, da idu u market da kupe neophodne prehrambene artikle za iftar, da sudjeluju u pripremi iftara i postavljanja stola. Pored ovih praktičnih zadataka trebali bismo iskoristiti ovaj blagoslovljeni mjesec da djeci pričamo o moralu, lijepom ponašanju, o čvrstini karaktera, o identitetu, porijeklu i domovini. Svaki zadatak koji djeca uspješno urade trebamo nagraditi lijepim riječima: "Allah te nagradio", "Allah te zavolio", "Allah ti podario da uvijek budeš sretan, da budeš hafiz, da uvijek budeš od koristi ljudima".

Realni ciljevi

Kako bi mjesec ramazan bio uspješan za dijete, neophodno je odrediti realne ciljeve djeteta. Ukoliko je dijete još malo i nije u mogućnosti da posti, onda će se motivirati barem da se trudi da vidi kako to izgleda biti postač. Takvo malo dijete, iako još ne može da posti, ipak može da čini druge stvari koje odgovaraju njegovom uzrastu, poput odlaska u džamiju na namaze u džematu i teravih-namaz. Ovisno o vremenu spavanja djeteta, može se odrediti da dijete ide na teravih-namaz naprimjer vikendom. Također, ovakvo dijete može da pomaže svojim roditeljima prilikom pripreme iftara ili pomoći potrebnima. Ne treba propustiti priliku da nam djeca tokom mjeseca ramazana nauče novu suru iz Kur'ana.

Djeca koja su već starija i mogu postiti, njima će se odrediti ciljevi shodno njihovim mogućnostima i uzrastu, od odlaska u džamiju na zajedničke namaze pa sve do učenja novih kur'anskih sura i, naprimjer, sudjelovanja u podjeli prehrambenih paketa potrebnima. Djeci treba govoriti o smislu i ciljevima posta, a to je, pored približavanja Allahu, popravljanje vlastitog ponašanja i ukroćivanje ega i onoga na šta nas duša nagovara. Ovo se jednostavno može objasniti primjerom kroz koji će djeca uvidjeti korist gladi i žeđi, a to je da, kada smo gladni i žedni, mi samo mislimo o hrani i vodi, a kada smo siti, onda mislimo o svemu ostalom. A to sve ostalo nerijetko biva štetno i grijeh kod Allaha.

Djeca i princip društvene odgovornosti

Pored ovoga, ramazan je pravi trenutak da svoju djecu podučimo odgovornosti u društvu, da smo mi nekada, djelimično ili potpuno, odgovorni za stanje drugih. Kako da zanoćimo a znamo da nam je komšija gladan!? Kako da zanoćimo a znamo da nam je rodbina gladna i žedna!? Kako da zanoćimo a znamo da im je hladno!? Islam nas obavezuje da budemo društveno odgovorni, da vodimo računa o stanju ljudi, da im pomognemo koliko smo u mogućnosti. Islam ne traži od nas više od onoga što možemo, već onoliko koliko nama neće naštetiti. Poznata je izreka: "Mi ne možemo svakom pomoći, ali svako može pomoći nekome."

Ramazanski planeri

Veliko olakšanje prilikom planiranja ramazanskih aktivnosti predstavljaju ramazanski planeri ili kalendari. Ukoliko nismo u mogućnosti nabaviti ramazanski planer aktivnosti, onda nam je najlakše i najpraktičnije napraviti s našom djecom kalendar koji njima odgovara i koji im se sviđa. U ramazanski kalendar unijet ćemo dnevne aktivnosti koje, ako dijete ispuni, dobija prolaznu ocjenu, odnosno određeni znak da je izvršilo dati zadatak. Ukoliko pak ne obavi, stavit ćemo "X" kao znak za neobavljen zadatak. Lijepo bi bilo odrediti za svaki zadatak određen broj bodova, pa će se na kraju mjeseca ramazana sabrati bodovi, te će se shodno broju bodova dijete nagraditi, bilo novčano bilo određenim poklonom koji ono želi.

Što se tiče starije djece, ona će se motivisati na način da zasluže nagradu, ili ako su već imala prethodne godine ramazanski kalendar, da i ove godine odaberu aktivnosti i zadatke, i da na kraju mjeseca ramazana uporede ovogodišnji broj bodova ili obavljene aktivnosti sa prošlogodišnjim brojem bodova ili obavljenim aktivnostima.

Važna napomena

Prilikom navikavanja djece na post, ali i na druge aktivnosti tokom ovog mubarek mjeseca, neophodno je da izbjegavamo određene postupke, kako bismo izbjegli eventualnu mogućnost da djetetu ne otežamo, ili, ne daj Bože, omrznemo, ono što je Allah propisao.

Neophodno je izbjegavati naredne postupke:

• prisiljavati dijete na post;

• ne obraćati pažnju na dijete i njegove ibadete u smislu da ga ne pohvalimo za ono što radi;

• porediti dijete s drugom djecom, naprimjer da kažemo: "Taj i taj bolje posti/uči Kur'an/klanja/zikri";

• prijetiti kaznom ukoliko ne izvrši nešto od postavljenih zadataka;

• zanemarivati i izbjegavati provođenje vremena s djetetom, a posebno s cijelom porodicom;

• ne pridavati pažnju djetetu u smislu podučavanja propisima i mudrostima posta, namaza, učenja Kur'ana, i drugim bogougodnim djelima koja činimo tokom mjeseca ramazana.