Menu

Šerijatsko kupanje -- gusul

Pripremio Adis Memić, prof.
Tema FikhČitanje 7 minuta

Vjera islam nije izostavila nijednu poru naših života a da je nije pojasnila, što ukazuje na savršenstvo islama. Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, sve propise islama pojasnio nam je detaljno, pa čak i način čišćenja nakon nužde. Ponekad su propisi pojašnjeni u Allahovim riječima, a nekad u sunnetu Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ili Allah određeni propis spomene općenito, a Njegov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, pojasni ga detaljno.

Jedan od tih propisa jeste propis šerijatskog kupanja, odnosno kada je obavezno i način samog kupanja. Dokaz za obaveznost gusula jesu riječi Uzvišenog Allaha: "A ako ste džunupi, onda se okupajte..." (El-Maida, 6)


Kada je gusul obavezan?

Situacije u kojima je gusul obavezan jesu sljedeće:

• Izlazak ejakulata (el-menijj) iz spolnog organa muškarca ili žene u snu ili na javi. Ukoliko bi se izlazak menijja desio na javi, uslov je da izlazak bude popraćen strašću. Ako izađe bez strasti, onda kupanje nije obavezno, kao npr. rzbog bolesti ili nemogućnosti kontrolisanja izlaska ejakulata, koje opet biva radi bolesti. Ukoliko dođe do polucije, izlaska ejakulata u snu, tada je kupanje uvijek obavezno, jer se u snu gubi osjećaj prisutnosti i može se desiti da se ne osjeti strast prilikom izlaska ejakulata. Ono što se posebno mora pojasniti, zbog učestalosti te pojave, jesu vrste i stanja osoba koje se probude iz sna i uoče tragove vlažnosti na svojoj odjeći. Takve osobe mogu se naći u jednom od sljedećih stanja, pa je propis za svaku različit:

-- Da bude ubijeđena da je to što vidi na svojoj odjeći ejakulat. U tom slučaju kupanje je obavezno, zbog samog ubjeđenja da se radi o ejakulatu.

-- Da bude ubjeđena da nije ejakulat. Tada kupanje nije obavezno, pa će se osoba zadovoljiti samo čišćenjem svoje odjeće.

-- Da sumnja da li se radi o sjemenu ili ne. U tom slučaju kupanje nije obavezno, zvog priznatog usulskog pravila: "Sumnja ne potiskuje ubjeđenje". U ovom slučaju osnova je čistoća, što je ubjeđenje osobe, dok osoba samo sumnja na izlazak ejakulata, i zbog toga kažemo da joj kupanje nije obavezno. Slično je i s osobom koja je ubijeđena da se radi o ejakulatu, međutim pojavi se sumnja da to možda to nije ejakulat. U ovom slučaju kupanje je obavezno zbog same sumnje koja ne potiskuje ubjeđenje.

• Ulazak muškog spolnog organa u ženski spolni organ, pa makar i bez ejakulacije. U tom slučaju kupanje je obavezno. Dokaz za ovo je hadis koji prenosi Aiša, radijallahu anha, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Kada se čovjek nađe među četiri uda žene i opći sa njom, kupanje postaje obavezno." (Muttefekun alejhi) U verziji imama Muslima navodi se: "...pa makar i ne došlo do ejakulacije." Dakle, ukoliko bi se desilo da čovjek ima odnos sa svojom suprugom bez ejakulacije, kupanje mu je obavezno.

• Prihvatanje islama, jer je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, naredio Kajsu b. Asimu i Sumami b. Usalu da se okupaju nakon što su prihvatili islam. (Ebu Davud, br. 355, s ispravnim lancem prenosilaca)

• Hajz i nifas, a dokaz za to su riječi Uzvišenog: "I pitaju te o mjesečnom pranju! Reci: 'To je neprijatnost!' Zato, ne općite sa ženama za vrijeme mjesečnog pranja, i ne prilazite im dok se ne očiste! A, kada se očiste, onda im prilazite onako kako vam je Allah naredio! Allah, doista, voli one koji se kaju i voli one koji se čiste." (El-Bekara, 222) Žene u hajzu i nifasu nisu čiste kada je u pitanju pravna čistoća, dok se ne okupaju, nakon čega im postaje dozvoljen ibadet koji im je u prethodnom stanju bio zabranjen, poput namaza, posta, tavafa, dodirivanja Mushafa, kao i odnosa sa suprugom. Aiša, radijallahu anha, prenosi da joj je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Kada ti nastupi hajz, ostavi namaz, a kada završi, okupaj se i klanjaj." (Buhari)

• Smrt, a dokaz za to su riječi Ummu Atijje, radijallahu anha, koja je kazala: "Kada je preselila kćerka Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, ušao je kod nas i rekao nam da je okupamo tri ili pet puta, ili više od toga dodajući u tu vodu sidr, ili nešto od kamfora (kafura)..." (Buhari i Muslim) U ovom hadisu nalazi se dokaz da je obavezno okupati svakog muslimana koji umre, izuzev šehida, koji se ne kupa, niti mu se oblače ćefini, nego se sahranjuje u stanju u kakvom je preselio.

Svojstva kupanja

Postoje dvije vrste kupanja: potpuno i zadovoljavajuće.

• Potpuno kupanje je ono kupanje koje sadrži sve obavezne i pohvalne radnje, a to su:

- donijeti nijet srcem,

- izgovoriti bismillu i oprati šake tri puta,

- oprati spolni organ,

- uzeti potpuni abdest (perući pritom i noge, čije je pranje sunnet povremeno odložiti do neposrednog završetka kupanja),

- posuti tri puta vodu po glavi (natapajući korijen kose), a potom i po cijelom tijelu, jedanput (počevši od desne strane trljajući tijelo kako bi ga voda u potpunosti nakvasila),

- na kraju izgovoriti zikrove koji se inače uče nakon abdesta.

• Zadovoljavajuće kupanje je ono kupanje prilikom kojeg se zanijeti i cijelo tijelo nakvasi vodom, zajedno sa pranjem usta i nosa. Nijet ima jako bitnu ulogu u našim ibadetima i od samog nijeta ovisi ispravnost ibadeta. Kada je u pitanju nijet prilikom kupanja, postoje četiri stanja:

- Prvo stanje jeste da osoba nijeti kupanje koje je sunnet ili obavezno. U oba slučaja kupanje je ispravno.

- Drugo stanje jeste da osoba nijeti otklanjanje malog ili velikog hadesa, ili hadesa općenito, kao npr. za namaz, ili učenje Kur'ana, i kupanje je ispravno.

- Treće stanje jeste da osoba zanijeti otklanjanje velikog hadesa. U ovom slučaju osoba je otklonila od sebe i mali hades, tj. nakon kupanja nije obavezna da uzme abdest zasebno.

- Posljednje stanje jeste da se osoba koja je pod velikim hadesom, džunup, ili žena koja je u hajzu i nifasu nakon završetka hajza ili nifasa okupa bez nijeta. Kupanje takve osobe nije ispravno i mora ga ponoviti i popratiti nijetom otklanjanja od sebe velikog hadesa. A Allah najbolje zna!