Menu

Začinimo život zdravljem

Tema Naše zdravljeČitanje 5 minuta
Uživajući u bojama jeseni i toplim mirisima kestena, tikve ili dunje, smjelo koračamo prema hladnijim danima. Taman pravo vrijeme za progovoriti koju o lijepim bojama koju nose začini i toplini koju nam mogu donijeti. Naravno, osim što će obogatiti okus hrane, određeni začini mogu značajno unaprijediti vaše zdravlje. Čuveni McCormickov institut, posvećen istraživanju obilježja začina i trava, proveo je niz studija koje su dovele do zadivljujućih zaključaka. Sigurno ste već čuli i na mnogim mjestima pročitali o važnosti antioksidacionih sredstava i supstanci. Začini imaju jaka antioksidativna svojstva.
Neki od njih – poput origana, kurkume i klinčića – najjači su poznati antioksidanti. To su tvari koje mogu zaštititi ćelije od slobodnih radikala. Antioksidanti štite od srčanih bolesti, raka i drugih bolesti, a uključuju beta-karoten, lutein, likopen, selen i vitamine A, C i E. Naučnici koji istražuju jedinstvena zaštitna svojstva začina i trava došli su do otkrića kako začini imaju ulogu u sprečavanju upala. Upala prethodi brojnim hroničnim bolestima, kao što su srčana oboljenja, alergije, artritis, Alzheimerova bolest i druge. Začini poput kurkume, đumbira i cejlonskog cimeta mogu značajno doprinijeti prevenciji i izlječenju od ovih bolesti. Progovorit ćemo zato o pojedinim začinima i njihovim ljekovitim svojstvima.

Cejlonski cimet u samo jednoj kašičici sadrži jednake nivoe antioksidansa kao i pola šake brusnica. Bogat je u prirodnim sastojcima zvanim polifenoli, koji dokazano djeluju slično inzulinu u našem tijelu i pomažu pri regulaciji nivoa šećera u krvi. Ovaj začin možete dodati jutarnjoj kaši, čaju, pečenoj tikvi i, naravno, kolačima. Ruzmarin i njegovi aktivni sastojci pokazuju sposobnost ublažavanja upale, koja je česti okidač za mnoge hronične bolesti. U održavanju srčanog zdravlja dokazana je uloga ruzmarina. A kad se želite razbuditi, pomirišite grančicu ruzmarina. Za pet minuta osjećat ćete se svježijim i življim! Odličan je u marinadama, umacima od paradajza, pecivima i kolačima. Kurkuma ima ulogu u održavanju moždanog zdravlja i u zaštiti od opadanja umnih sposobnosti pod utjecajem starenja. Aktivan sastojak kurkume, zvan kurkumin, istinski je tonik za srce. Dr. Goel s Baylorovog istraživačkog zavoda u Dallasu za kurkumin je rekao: “Ima blagotvoran učinak na sve organe.” Kurkumin pomaže u sprečavanju Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, raka, srčanih oboljenja, dijabetesa, artritisa i depresije. Čubra ili majčina dušica od davnina je poznata po antioksidativnim svojstvima. Vodica od majčine dušice može pomoći protiv upaljenog grla i bronhitisa. Koristi se i kao antiseptik u tekućinama za ispiranje usta u slučajevima bolesti zubi i upale desni. Da biste uključili što više majčine dušice u prehranu, ubacite je u preljeve za salatu i u razne umake, naspite je po kuhanom povrću i koristite je u varivima. Bosiljak koji znamo kao zaštitni znak italijanske kuhinje ima antibakterijska i protuupalna svojstva. Sadrži obilje hranjivih tvari kao što su beta-karoten, magnezij, kalcij i željezo. Bosiljak je uspješan u savladavanju otpornih bakterija kao što su E. coli i listerija. Nadalje poznat je i kao COX inhibitor, što znači da je odličan za ljude koji pate od artritisa i drugih upalnih procesa. Odlično naglašava okus ljeta i dobro se slaže sa salatama. Kardamom potječe iz indijskih šuma i tradicionalno se koristi u indijskoj kuhinji. Blagotvoran je u slučajevima čira, probavnih smetnji i depresije. Ovaj papreni začin s okusom limuna predmet je istraživanja koja pokazuju da je kardamom vrijedan dodatak svakodnevnoj prehrani. Smatra se i diuretikom, što ga čini korisnim kod tegoba s mokrenjem, mokraćovodom te za čišćenje bubrega od kalcija i mokraćne kiseline. Pomaže kod uklanjanja toksina iz tijela. Kao i njegovi srodnici kurkuma i đumbir, kardamom ima protuupalna svojstva i ublažava bol i otekline, osobito u ustima i grlu. U kuhinji se dodaje slanim i slatkim jelima, a posebno će obogatiti okus kafe. Đumbir može pomoći kod mučnine, gripe i prehlade te problema s probavom, a ima sposobnosti ublažavanja boli i upalnih procesa. Ugodno ljut okus đumbira dobro pristaje u slatkim i slanim jelima, varivima i napicima.

Ljuta crvena paprika, čiji je papreni okus posljedica visoke koncentracije sastojka zvanog kapsaicin, ima utjecaj na prevenciju čira, ublažavanje boli i održavanje srčanog zdravlja. Ljuta paprika je odličan izvor beta-karotena – antioksidansa koji ublažava simptome astme, osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Nezaobilazan je sastojak svake prave kuhinje i neodoljiv s čokoladom. Kadulja ili žalfija preporučuje se kod želučanih problema i upaljenog grla. Istraživanja pokazuju da kadulja može ublažiti rane simptome Alzheimerove bolesti te da studenti koji uzimaju ekstrakt kadulje u kapsulama postižu bolje rezultate u testovima pamćenja. Žalfija je neizostavan dio mediteranske kuhinje. Dodaje se umacima, povrtnim jelima i tjestenini, a prisutna je i u drugim receptima. Stoga ove prohladne dane obogatimo i začinimo mirisima i okusima iz naših kuhinja, koji će nam donijeti ne samo lijepu i ugodnu atmosferu već i zdravlje.